Čo by ste poradili dcére v 20tke, 30, či 40?

Zamýšľate sa nad tým, čo poradiť svojej dcére, ktorá má 20, 30 či 40 rokov? Alebo čo by ste poradili svojmu mladšiemu ja s rozumom a skúsenosťami, ktoré máte teraz?

Takúto prosbu som dostala od redaktorky časopisu LENNA. Poradiť svojej dcére (alebo svojmu mladšiemu ja) 5 stručných rád pre každý vek. Prečítajte si, či s nimi súhlasíte a dajte vedieť, akých 5 rád by ste poradili vy.

Keď má žena 20 rokov a viac

Keď má žena čerstvo po dvadsiatke pravdepodobne ešte študuje, alebo už zbiera skúsenosti vo svojej prvej práci. Alebo možno objavuje a cestuje, lebo chce využiť každú príležitosť.

Čo by som povedala svojmu mladšiemu ja (žene alebo svojej dcére), ktorá má 20 rokov:

 1. Cestuj a spoznávaj svet, aby si vedela, čo v živote vlastne chceš. Radosť a spokojnosť v živote ti neprinesie to, čo máš napísané na vizitke. Ale to, čo máš v hlave, v srdci a čo zažiješ. Celý život máš ešte pred sebou.
 2. Vyskúšaj všetky možnosti. Pracuj na sebe. Rozšír zorné pole svojho života. Iba tak uvidíš veci, ktoré keď vyskúšaš, zistíš, či sú tie pravé pre teba.
 3. Neporovnávaj sa s ostatnými, ale len sama so sebou. Nemusíš dokazovať ostatným, kto si a či si lepšia než oni. Dokáž to sebe. Porovnávaj len to, či sa sama zlepšuješ, napreduješ alebo stagnuješ.
 4. Maj sebaúctu. Si dobrá presne taká, aká si.
 5. Neboj sa robiť chyby. Chybné kroky a komplikácie v živote ťa buď zastavia, alebo posilnia. Prekážky, ktoré ti prídu do cesty ber ako rázcestie, ktoré ti umožní vidieť aj iné cesty, ktoré boli dovtedy pre teba skryté. Buď vďačná svojmu životu za všetko, čo ti prináša.

Čo by som povedala svojmu mladšiemu ja (žene alebo svojej dcére), ktorá má 30 rokov:

 1. Prestaň hľadať svoje blaho vôkol seba. Pozri sa do svojho vnútra. Hoci sa rodina stane stredobodom tvojho vesmíru, nezabúdaj na seba. Ty si najdôležitejšou osobou vo svojom živote. Ak chceš milovať ostatných, musíš milovať najprv sama seba. Nemôžeš lásku a radosť rozdávať, pokiaľ ich v sebe nemáš dostatok. Iba z plného „džbánu“ môžeš rozlievať ostatným.
 2. Nemusíš byť dokonalá na to, aby ťa ostatní mali radi. Nemusíš byť dokonalá manželka, milenka, mama, dcéra, šéfka, či kolegyňa. Stačí, keď v každom momente svojho života budeš robiť veci najlepšie, ako v danej chvíli dokážeš.
 3. Prevezmi zodpovednosť za svoj život do svojich rúk. Tvor svoj vlastný život. Neschovávaj sa za rozhodnutia druhých. Nevyhováraj sa na situáciu. Nesprávaj sa ako obeť svojho života. Maj oči otvorené a hľadaj riešenia, ako sa čo dá urobiť a vylepšiť.
 4. Úlohou nás rodičov nie je ukazovať svojim deťom cestu. Stoj za nimi a pevne ich drž za rameno. Najlepší spôsob, ako svoje deti usmerníš, aby z nich vyrástli ľudia podľa tvojej predstavy, že budeš človekom, akého by si chcela z nich mať. Pamätaj si, že deti sú zrkadlom svojich rodičov.
 5. Nauč sa oddeľovať lásku a názor. To, či s niekým súhlasíš alebo nesúhlasíš nemá nič spoločné s tým, či ich máš rada alebo majú radi oni teba. Taktiež tvoji rodičia s tebou nemusia so všetkým súhlasiť a napriek tomu ver, že ťa milujú. Aj keď ti to možno nikdy nepovedali.

Čo by som povedala svojmu mladšiemu ja (žene alebo svojej dcére), ktorá má 40 rokov:

 1. Zastav sa a vychutnávaj si zázrak svojho života. Zober zodpovednosť za život do svojich rúk, preber iniciatívu, viac sa uvoľni, blázni sa. Vystúp na viac vrchov, preplávaj viac riek, pozoruj viac západov slnka. To je život. A je tvoj.
 2. Na to, aby sa zmenil tvoj život nečakaj, až sa zmenia veci a ľudia okolo teba. Sama urob zmeny, ktoré treba urobiť, aby si žila život, aký chceš žiť. Prestaň nechávať svoj život na náhodu a začni ho žiť vedome.
 3. Pracuj na sebe a plň si svoje sny. Tvoj život sa ešte neskončil. Najlepšie roky máš ešte pred sebou. Nauč sa hrať na klavíri, maľuj, cestuj, skoč s padákom.
 4. Nie je dôležité šprintovať do vysnívaného cieľa, ale užiť si celú cestu. Nenechávaj svoje šťastie až „na potom“. Až keď postavíš dom, keď deti budú veľké, keď v práci dosiahneš vysnívanú pozíciu… Až potom si dovolíš byť šťastná. Vychutnávaj si každý deň a každý krok, nie až cieľ.
 5. Začni žiť už dnes tak, ako by si si priala žiť, keby si ležala na smrteľnej posteli. Keď raz budeš na smrteľnej posteli, budeš sa pýtať sama seba: Vyhovovala som všetkým ostatným? Alebo sa spýtaš: žila som svoj život najlepšie, ako som vedela a som šťastná, ako som ho prežila? Na konci života nie je dôležité, koľko „hračiek“ počas neho nazbieraš a koľko peňazí nazhromaždíš, ale to, ako si ho užiješ a aký odkaz po sebe zanecháš.

Celý článok si môžete prečítať v časopise LENNA máj 2017 na stranách 24-26.

Akých 5 bodov by ste poradili vy svojej dcére (synovi) alebo svojmu mladšiemu ja?