Cesta uvedomenia

Všetko, čo potrebujete na to, aby ste boli šťastní, už máte. Nech už prežívate vo svojom aktuálnom živote čokoľvek, verte, že je to presne to, čo sa vám malo v živote stať. Možno je to niečo smutné a puká vám z toho srdce, či vás rozčuľuje. Alebo je to niečo, čo ste si ani nemysleli, že by sa vám mohlo v živote stať. Ale verte, že je to presne to, čo sa potrebujete naučiť, aby sa z vás stal človek, ktorým sa máte stať.

Všetko vo vašom živote sa deje presne tak, aby vás viedlo k tomu, aby sa z vás stal človek, ktorého máte vo vnútri seba. Aby všetky tie skúsenosti, ktoré vám chodia v živote, odkryli všetky nánosy a vytiahli na povrch skutočného človeka, ktorý je vo vnútri vás.

Učte sa zo života a dovoľte mu, aby vás viedol tam, kam máte ísť. Aby vás viedol vašou cestou.

V článkoch na tomto blogu nájdete odpovede na množstvo najdôležitejších životných otázok. Dúfam, že objavíte inšpirácie myšlienok a získate tým lepší náhľad na to, ako funguje svet okolo vás, i ako funguje svet vo vás a ako v ňom môžete aj vy uspieť.

V skutočnosti všetky odpovede, ktoré hľadáte, sú už dávno zakorenené vo vás. Nikde inde ich nenájdete, nikto iný vám ich neporadí. Ale musíte ich hľadať jedine v sebe.

Áno, všetky múdre knižky, články, vám môžu ukázať čo a ako máte hľadať. No hľadať skutočné odpovede máte len v sebe, vo svojej duši, vo svojom srdci. Na to, aby ste boli spokojní a šťastní vo svojom živote, musíte objaviť ten svoj diamant, ktorý máte ukrytý vo vnútri seba. On tam je, skrytý pod desiatkami nánosov, ktoré ste na neho od svojho detstva dali.

Nepochybujte však, že aj vo vás skutočne drieme tento poklad múdrosti, lásky a sily. A čaká na to, kým ho znova vynesiete na povrch. Len musíte urobiť všetku vnútornú prácu potrebnú na to, aby ste odstránili prekážky, ktoré prekrývajú ten váš vnútorný diamant.

Všetko čo hľadáte je vo vás.

Zmyslom nášho života na to, aby sme boli šťastní a spokojní, je znovuobjaviť a uvedomiť si, že v každom z nás je ukrytý náš vlastný diamant. Stačí si túto skutočnosť len uvedomiť a pracovať na jeho odhalení.

Kedysi keď sme boli malí, diamant v nás žiaril. Ako novorodenci sme boli dokonalí. Na nič sme sa nehrali, len sme boli sami sebou. Boli sme tým, kým v skutočnosti sme. A boli sme šťastní.

Preto keď znovu objavíme svoju skutočnú podstatu  a budeme tým, kým v skutočnosti sme, potom budeme šťastní.

Väčšina z nás, ktorí žijeme na tejto zemi, postupom času stratila toto spojenie so svojím skutočným JA. Svojím ja, ktoré v nás prebýva a ktoré tam stále je. Postupom sme sa zmenili na ľudí, ktorí samých seba nespoznávajú. Postupne sme dávali na svoj vnútorný diamant nánosy a nánosy, ktoré nepatria nám. Nánosy, ktoré sme prebrali zo svojho okolia a z rôznych názorov, ktoré nás v živote ovplyvnili. Prikryli sme ho aj rôznymi strachmi a obavami, ktoré nám počas života prišli do cesty. Až sme dospeli do štádia, že v dospelosti častokrát nevieme, kým v skutočnosti sme.

Množstvo ľudí si dáva v zrelom veku otázky: „Čo tu vlastne robím na tomto svete,?“, „Aký zmysel má môj život?“, „Prečo mám žiť? Čo je mojím poslaním?“

Uvedomenie si, že dôvodom, prečo žijeme je to, aby sme dorástli na svoje najlepšie ja a pripomenuli si pravdu o tom, akí sme vo svojej podstate.  A život nám prináša presne tie momenty, ľudí, udalosti i skúšky, ktoré máme zažiť na svojej životnej ceste práve na to, aby sme znovuobjavili  svoj vnútorný diamant. Na tejto ceste sebauvedomenia je už len potom na nás, či skúšky a ponaučenia prehliadame alebo sa z nich poučíme.

Do života nám častokrát prichádzajú aj skúšky, ktoré nie sú ľahké. Skúšky, ktoré nám spôsobujú veľké trápenie.  No vybavte si ľudí okolo seba, ktorí prežili v živote nejaké veľké utrpenie. Práve z nich sa často stali skvelé bytosti. Je to tak. Napr. ľudia, ktorých život veľmi zranil, dokáže takmer okamžite vycíti bolesť iných a byť im oporou a nápomocnou rukou.

Utrpenie, ktoré nás postretne, sa nám nemusí páčiť, no urobí nám veľmi dobrú službu. Vďaka nemu sa prelomí škrupina, ktorá obaľuje naše srdce a odplaví z nás rôzne klamstvá, ktorých sa možno pridržiavame. Prinavráti nás práve k myšlienkam, či žijeme život taký, aký by sme chceli. Častokrát cez tieto bolestné skúsenosti sa nám otvárajú tie pravé podstaty. Praskajú nám tie vrstvy nánosov na našom diamante. Až keď sa zbavíme týchto nánosov, prijatých klamstiev a cudzích názorov, až vtedy začne náš diamant žiariť.

Všetky životné skúšky a problémy, ktoré nás v živote stretávajú, nás môžu meniť. No ak sa rozhodneme, že im to dovolíme urobiť.

Kde zakopneš, tam leží tvoj poklad.   (Jozef Campbell)

Všetci sme ľudia. Každý deň zápasíme so svojimi obmedzeniami, obavami, strachmi, starými vzorcami, ktoré sme rokmi nadobudli. Táto cesta, po ktorej ideme, je nekončiaca. Každý deň je potrebné využiť na to, aby sme na sebe neustále pracovali. Bez ohľadu na to, v akom ste štádiu života, alebo v akom štádiu uvedomenia ste. Každý z nás má svoju svetlú aj temnú stránku a je potrebné, aby každý deň na sebe pracoval. Každý z nás má svoje strachy a nedostatky, ktoré treba napravovať , či boliestky, ktoré sa hoja. Každý z nás má srdce, ktoré zažilo veľa sklamaní, no i radosti. Práve tento stav nedokonalosti z nás robí ľudí.  A o tom je život:  nekonečný rast a učenie sa, ktorého jediným účelom je pomôcť nám spomenúť si na to, čo sme stratili. Na to, kým sme boli a kým chceme byť.

Nesúďme svoje životy , či sú pekné alebo nepekné. Či bolo fér alebo nebolo fér, že sa nám niektoré veci stali. Či skúšky, ktoré nám prišli do života, či sa nám mali stať. Ale uvedomme si, práve na najväčších výzvach a skúškach najviac rastieme. Že tie najväčšie životné rany sú v skutočnosti skvelými príležitosťami na osobný rast a na zmenu, po ktorej tak túžime. Na to, aby sme sa stali tým, kým sme kedysi boli.

Ako ľudia sa môžeme v každej chvíli svojho života rozhodovať o tom, akým smerom sa bude náš život uberať. Osud a naše voľby spolupracujú práve na to, aby usmerňovali náš život. A práve vďaka našim vedomým rozhodnutiam, ktoré robíme v každej chvíli nášho života, sa náš osud realizuje tou cestou, akou máme ísť. Ak sa však postavíme do role obete vlastného života a nebudeme brať na vedomie, že máme túto moc vo svojich rukách, tak sa nám v živote nebude diať veci, ktoré chceme, aby sa nám diali.

Prestaňte byť obeťou vlastného života. Urobte maximum na to, aby ste žili život taký, aký ste chceli.

Raz, keď budú o vás čítať na pohrebe váš vlastný nekrológ, ste si v truhle povedali: „Áno, žil som taký život, aký som si vytvoril. A urobil som všetko pre to, aby som bol s ním spokojný.

Nebuďte obeťami svojich životov. Ale vytvárajte si svoj život vedome. Objavte v sebe svoj diamant, ktorý má každý z nás ukrytý v hĺbke svojho srdca. Áno, je potrebná k tomu vaša práca, nepôjde to samé od seba. Ale pamätajte, že ste to VY, kto rozhoduje o každej chvíli svojho života. Nie všetci okolo vás, ani nie tie situácie, ktoré sa vám v živote dejú, vytvárajú váš život. Ale to, ako VY na tých ľudí a situácie zareagujete.  To vytvára váš ďalší život.