Byť introvertom nie je chyba

 
Introvert versus extrovert.
Čo je lepšie?
 

V súčasnej extrovertnej spoločnosti sa častokrát považujú extroverti za tých „super kolegov, super kamošov“ a introverti za tých „čudných“. Byť introvertom v súčasnej dobe asi nie je ľahké. Pre nás extrovertov je správanie introvertov častokrát nepochopiteľné. Ale nakoľko mám syna introverta, tak ma táto téma oslovila a začala som sa ňu zaujímať.

Celé sa to začalo takto:

Môj 11 ročný syn prestúpil od tohoto školského roka aj s ďalšími dvoma spolužiakmi do novej školy. Nakoľko išli do rovnakej triedy, tak si sadli dvaja v jednej lavici a jeden do inej lavice. Dvaja extroverti spolu a môj syn = introvert do druhej lavice.

Telefonovala som dnes s kamarátkou, mamou jedného zo spolužiakov-extrovertov, a tá mi hovorí: „Počuj, je všetko v poriadku? Tvoj syn je nejaký uzatvorený, od našich chalanov si drží akýsi odstup“. Spolužiakom extrovertom sa zdalo správanie môjho syna divné a nepochopiteľné, že niekomu môže prinášať radosť niečo iné, než im.

Tento telefonický rozhovor ma nakopol nad tým rozmýšľať. Hneď som začala hľadať nejaké informácie na internete, ale ani po dlhšom hľadaní ma nič „neohúrilo“, tak som to nechala tak.

Prišla som domov a spýtala som sa syna na novú školu, na nových spolužiakov a nové učiteľky. Bol úplne spokojný. „Fajn spolužiaci, v pohode učiteľky, v škole je sranda … “ proste spokojný človek, ktorý mi porozprával, ako bolo v škole fajn a čo zažil. Tak som si uvedomila, že introverti naozaj úplne inak vnímajú dianie okolo seba a úplne iné veci a dianie ich robia šťastnými.
Ale takisto som si aj uvedomila, že súčasná spoločnosť natoľko preferuje extrovertov, že správanie introvertov sa im zdá za to „divné“. Podľa extrovertov je to ich správanie to správne a introverti sú tí divní. Inak všimli ste si, že západný svet uprednostňuje extrovertné typy a naopak východný svet  (Čína a podobne) uprednostňuje introvertné kľudné typy? 

extrovert-versus-introvert

Po ukončení rozhovoru so synom som si sadla k počítaču, otvorila som emaily a predstavte si, aký email som dostala. Email s videom, kde popisujú povahu introvertov a extrovertov. Myslíte, že to bola náhoda? Ja nie … priala som si nájsť trefné informácie a oni prišli za mnou v ten istý deň, úžasné 🙂 Ďakujem.

Video som si so záujmom hneď pozrela a musím povedať, že tak trefné pomenovanie a opísanie povahy introvertov som ani nečakala. Akoby pani Říhová, ktorá video natočila, rozprávala o mojom synovi. Už len z tohto videa som veľa vecí pochopila …. A hlavne som pochopila jednu vec:

Byť introvertom nie je chyba, ale je to typ temperamentu.

Extroverti aj introverti majú svoje typické povahové črty, ktoré sa zdajú tej druhej strane nepochopiteľné, „divné“. Až keď si tie rozdiely takto niekde prečítate alebo vypočujete, tak si uvedomíte ten rozdiel. A zrazu tých „divných“ introvertov už nepovažujete za divných ….

Toto video by si mali pozrieť všetky mamy extrovertov a aj introvertov. A aj pani učiteľky. Možno by veľa vecí u svojich detí pochopili. Pani Říhová pripravuje aj 90 dňový on-line kurz pre introvertov, aby vedeli ako so sebou pracovať, aby pochopili svoje vnútro. Kurz stojí na dnešnú dobu málo.  Keby som bola introvert, tak neváham a kúpim si ho….. Ale ďakujem pani Říhovej za natočenie daného webináru zdarma, kde mne – extrovertovi dovolila nahliadnuť do hlavy a duše introvertov. Ďakujem.

Ešte jedna poznámka: málokto z nás je „čistý“ introvert alebo „čistý“ extrovert. Máme v sebe zastúpeného vždy aj jedného, aj druhého. Len výsledok záleží od toho, koľko percent z ktorého v sebe máme. Či 10 na 90% alebo 60 na 40 %. A ak máte pocit, že máte z obidvoch svetov na polovicu, tak v tom prípade ste ambivert.

introvert-and-extrovert
Či ste introvert alebo extrovert podeľte sa o svoje dojmy a svoj názor. Je podľa Vás v súčasnosti lepšie mať povahu introverta alebo extroverta? A kvôli čomu?