Byť introvertom nie je chyba

Introvert versus extrovert.
Čo je lepšie?

V súčasnej extrovertnej spoločnosti sa častokrát považujú extroverti za tých “super kolegov, super kamošov” a introverti za tých “čudných”. Byť introvertom v súčasnej dobe asi nie je ľahké. Pre nás extrovertov je správanie introvertov častokrát nepochopiteľné. Ale nakoľko mám syna introverta, tak ma táto téma oslovila a začala som sa ňu zaujímať.

extrovert-versus-introvert 2
Celé sa to začalo takto:

Môj 11 ročný syn prestúpil od tohoto školského roka aj s ďalšími dvoma spolužiakmi do novej školy. Nakoľko išli do rovnakej triedy, tak si sadli dvaja v jednej lavici a jeden do inej lavice. Dvaja extroverti spolu a môj syn = introvert do druhej lavice.

Telefonovala som dnes s kamarátkou, mamou jedného zo spolužiakov-extrovertov, a tá mi hovorí: “Počuj, je všetko v poriadku? Tvoj syn je nejaký uzatvorený, od našich chalanov si drží akýsi odstup”. Spolužiakom extrovertom sa zdalo správanie môjho syna divné a nepochopiteľné, že niekomu môže prinášať radosť niečo iné, než im.

Tento telefonický rozhovor ma nakopol nad tým rozmýšľať. Hneď som začala hľadať nejaké informácie na internete, ale ani po dlhšom hľadaní ma nič “neohúrilo”, tak som to nechala tak.

Prišla som domov a spýtala som sa syna na novú školu, na nových spolužiakov a nové učiteľky. Bol úplne spokojný. “Fajn spolužiaci, v pohode učiteľky, v škole je sranda … ” proste spokojný človek, ktorý mi porozprával, ako bolo v škole fajn a čo zažil. Tak som si uvedomila, že introverti naozaj úplne inak vnímajú dianie okolo seba a úplne iné veci a dianie ich robia šťastnými.
Ale takisto som si aj uvedomila, že súčasná spoločnosť natoľko preferuje extrovertov, že správanie introvertov sa im zdá za to “divné”. Podľa extrovertov je to ich správanie to správne a introverti sú tí divní. Inak všimli ste si, že západný svet uprednostňuje extrovertné typy a naopak východný svet  (Čína a podobne) uprednostňuje introvertné kľudné typy? 

extrovert-versus-introvert

Po ukončení rozhovoru so synom som si sadla k počítaču, otvorila som emaily a predstavte si, aký email som dostala. Email s videom, kde popisujú povahu introvertov a extrovertov. Myslíte, že to bola náhoda? Ja nie … priala som si nájsť trefné informácie a oni prišli za mnou v ten istý deň, úžasné 🙂 Ďakujem.

Video som si so záujmom hneď pozrela a musím povedať, že tak trefné pomenovanie a opísanie povahy introvertov som ani nečakala. Akoby pani Říhová, ktorá video natočila, rozprávala o mojom synovi. Už len z tohto videa som veľa vecí pochopila …. A hlavne som pochopila jednu vec:

Byť introvertom nie je chyba, ale je to typ temperamentu.

Extroverti aj introverti majú svoje typické povahové črty, ktoré sa zdajú tej druhej strane nepochopiteľné, “divné”. Až keď si tie rozdiely takto niekde prečítate alebo vypočujete, tak si uvedomíte ten rozdiel. A zrazu tých “divných” introvertov už nepovažujete za divných ….

Toto video by si mali pozrieť všetky mamy extrovertov a aj introvertov. A aj pani učiteľky. Možno by veľa vecí u svojich detí pochopili. Pani Říhová pripravuje aj 90 dňový on-line kurz pre introvertov, aby vedeli ako so sebou pracovať, aby pochopili svoje vnútro. Kurz stojí na dnešnú dobu málo.  Keby som bola introvert, tak neváham a kúpim si ho….. Ale ďakujem pani Říhovej za natočenie daného webináru zdarma, kde mne – extrovertovi dovolila nahliadnuť do hlavy a duše introvertov. Ďakujem.

Ešte jedna poznámka: málokto z nás je “čistý” introvert alebo “čistý” extrovert. Máme v sebe zastúpeného vždy aj jedného, aj druhého. Len výsledok záleží od toho, koľko percent z ktorého v sebe máme. Či 10 na 90% alebo 60 na 40 %. A ak máte pocit, že máte z obidvoch svetov na polovicu, tak v tom prípade ste ambivert.

introvert-and-extrovert
Či ste introvert alebo extrovert  podeľte sa o svoje dojmy a svoj názor. Je podľa Vás v súčasnosti lepšie mať povahu introverta alebo extroverta? A prečo?
Ďakujem za Váš názor.
Daniela extrovertka 

4 názory k “Byť introvertom nie je chyba

 1. Tak Dadi, moj nazor je docela jednoduchy …. totiz nemyslim si, ze by ste boli zrovna takí 🙂
  totiz introvert je clovek, ktory trpi az chorobne uzavretostou a extrovert zas chorobne aktivitou, ani jedno ani druhe nie je zdrave…
  Ale Ty a Tvoj syncek ste len odlisny od seba, ako pises temperamentom 😀
  Ten zadumcivy, tichy je pozorovatel a vnima viac ako opacny typ cloveka …

  1. Ahoj Bea, ďakujem za tvoj názor a som rada, že si o nás myslíš, že nie sme (ja so synom) až prehnane uzavretí alebo naopak až prehnane aktívni. Podľa mňa introvert a extrovert naozaj nie je jednoducho “choroba”, ale typ temperamentu a povahy. Preto niekto nemôže byť až “chorobne” uzavretý alebo aktívny. Môže to tak vnímať iba “tá druhá strana”, ten druhý protipól. 100%-tnému introvertovi sa môže zdať správanie hoci len “polovičného” extroverta totálne prehnané 😉 Viete, čo tým chcem povedať? Verím, že áno 🙂 Že je to jednoducho len náš uhol pohľadu, ktorý si vytvárame na základe svojho vlastného typu temperamentu a skúseností.
   A čo píšeš o tej zádumčivosti: áno, je to častokrát pravda, že v tichosti sa nachádzajú myšlienky. Platí to hlavne u introvertov. Ale zase naopak extroverti: tí potrebujú pohyb a aktivitu a práve častokrát v tej najväčšej aktivite ich napadajú tie najgeniálnejšie myšlienky.
   Zhrniem túto moju úvahu: všetci sme iní a to je práve na živote krásne. Len sa musíme naučiť navzájom akceptovať a pochopiť. Prajem krásny deň.

 2. Mam syna (22r.) a je introvert, potrebujem poradit, kde sa dozviem vsetko o tejto povahe (knihy,kurzy a pod.), aby ho konecne pochopil aj moj manzel, ktory nie je jeho biologickym otcom a ma s nim velky komunikacny problem. Dakujem . Zuzana B.

  1. Dobrý deň pani Zuzana, doporučujem:
   * prečítať si knihu od Susan Cainová- Ticho (http://www.martinus.sk/?uItem=140917)
   * pozrieť si video prednášku od Susan Cain: http://www.ted.com/talks/susan_cain_the_power_of_introverts
   * doporučujem, aby ste Vášmu synovi dali urobiť kompletnú analýzu podľa Human design (http://webinar.danielarau.sk/). Podľa nej presne pochopíte, ako váš syn rozmýšľa, ako koná, čo potrebuje, aké sú jeho dary a talenty. Každý človek máme totižto úplne iné vnímanie sveta a sú nám prirodzené úplne iné veci a iné reakcie na udalosti okolo nás. Túto analýzu osoby Vášho syna naozaj veľmi doporučujem.
   Analýzu potom prekonzultujete priamo s autorkou/lektorkou (telefonicky alebo cez skype), takže aj Váš manžel si ju bude môcť vypočuť. Takisto dostanete aj MP3 nahrávku s analýzou, takže si ju môžete doma počúvať častejšie, aby ste postupne svojho syna pochopili a vedeli, ako ho aj podporiť. Prajem Vám, aby ste našli ten správny kľúč na vzájomnú komunikáciu medzi všetkými členmi vašej rodiny. Daniela

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ochrana proti spamu. Vypočítajte príklad. *