Buďte takým človekom, akého by ste radi stretli

„Najlepším dňom tvojho života je ten, kedy sa rozhodneš, že tvoj život je TVOJ vlastný. Žiadne ospravedlnenia, ani výhovorky. Žiadne spoliehanie sa na niekoho druhého, či obviňovanie niekoho tretieho. Ten dar je TVOJ. Je to úžasná cesta a ty sám si zodpovedný za jej kvalitu. To je deň, kedy tvoj život skutočne začne.“  Bob Moawad

Neviem, či sa v nasledujúcich riadkoch spoznáte aj Vy alebo nie, ale u mňa to dlhé roky fungovalo takto:

Žila som normálny život, ktorý prinášal radosti aj starosti. Dni a roky pomaly alebo rýchlo ubiehali, až som prišla do štádia, keď som si uvedomila, že mi niečo chýba.  Mala som rodinu, krásne zdravé deti, milujúceho manžela, dobrú prácu, ale… stále som vnútorne cítila, akoby mi niečo chýbalo. Akoby som nebola šťastná.

Tento pocit bol veľmi zvláštny, pretože som sa snažila byť šťastná. „Tak prečo teda nie som?“ pýtala som sa sama seba. Na túto otázku som si dávala odpovede typu: veď manžel ma miluje a snaží sa ma urobiť šťastnou, všetky okolnosti okolo mňa mi dávajú tú možnosť byť šťastnou. Ale… Stále som cítila to veľké ALE.  Tak som si začala hovoriť, že asi až keď budeme mať dom, tak potom budem šťastná, až keď pôjdeme na úžasnú zahraničnú dovolenku, až potom sa pocit šťastia asi dostaví…. Až keď… až keď…

Vo svojich životoch stále čakáme, že niekto príde, kto nás urobí šťastnými a spokojnými. Že nám niekto pomôže, prinesie nám úžasnú príležitosť a tým sa všetko zmení. Alebo častokrát očakávame niekoho, kto by prišiel a povedal by: „Tak toto a toto urob a budeš šťastná a spokojná.“

Ale čakať  od iných, že ma urobia šťastným, je obrovská chyba, ktorú robí veľmi veľa ľudí. Aj ja som ju kedysi robila. Moje šťastie a vnútorný pocit spokojnosti som si dávala do spojitosti s ľuďmi okolo seba.

Môj obrovský vnútorný zlom nastav vo chvíli, keď som si uvedomila, že môj pocit šťastia a spokojnosti závisí LEN A LEN ODO MŇA. Že naozaj šťastnou ma neurobí ani milujúci manžel, ani „bohatý strýko z Ameriky“, či Santa Claus, ktorý by urobil zázrak. V ten moment pred niekoľkými rokmi som si uvedomila a hlavne PRIJALA pravdu, že to JA si tvorím svoje vnútorné šťastie a spokojnosť. Ono to znie možno ako klišé a veľa ľudí si určite teraz povedalo: Jasné, jasné … Ale netreba si to len hovoriť, ale vnútorne sa s tým aj stotožniť a hlavne podľa toho AJ ŽIŤ A KONAŤ.

Mne tento „aha moment“, ako volám momenty v mojom živote, keď niečo dôležité pochopím, veľmi pomohol. A jednoducho počas dní, keď som sa cítila napríklad frustrovaná, som si povedala: „Tak moja zlatá, je to len na tebe, ako táto chvíľa vyzerá. Nečakaj na nikoho,  kto príde a zmení ti náladu. Chceš byť šťastná? Tak buď! A nečakaj na zlatého princa, či na šťastnú náhodu. Žiadne výhovorky, či iné „ospravedlnenia. Keď sa ti nepáči ako táto chvíľa vyzerá, tak ju môžeš zmeniť. Je to len a len na Tebe!“

Keď sa budete riadiť týmto pravidlom, tak

prestanete byť obeťami vo svojom vlastnom živote. Stanete sa tvorcami svojho života.

A viete, aký to bude mať vplyv na ľudí okolo vás? Tým, že sa budete sústrediť na seba, na svoj život a na svoje šťastie, tým najlepšie pomôžete aj im. Ako to? Na to aby ste mohli Vy dávať, tak najprv musíte mať!  Najprv musíte mať naplnený svoj vnútorný džbán, aby ste mohli z neho nalievať ostatným. Lebo z prázdneho džbánu nebudete mať ako nalievať.

V tejto chvíli vás chcem povzbudiť, aby ste sa nenechali odradiť a znechutiť ľuďmi vo svojom okolí. Ľuďmi, ktorí zotrvávajú v pozíciách obetí a ťažko nesú zmeny, ktoré podstupujete na svojej ceste za šťastím a spokojnosťou.  Počúvajte viac svoj vnútorný hlas, než názory ostatných.  Pracujte na sebe, aktívne a vedome si vytvárajte svoj život a naučte sa ho milovať.

Viem z vlastnej skúsenosti, že keď toto urobíte, keď pôjdete za tým, čo vás baví a napĺňa, vo vašom okolí môžu nastať „búrky“. Búrky vo vzťahoch s ľuďmi, na ktorých vám záleží. Môžete sa zrazu cítiť vo svojom blízkom nepochopení a „úplne sami“. Viem, že tento problém mali alebo majú mnohí z nás. Verte však, že je to len dočasné obdobie. Tak, ako aj po búrke vždy príde slniečko a vzduch sa prečistí, tak aj vaše okolie sa môže prečistiť.  To neznamená, že svoje okolie prestanete ľúbiť. Len vy začnete žiť podľa seba. A keď vás vaše okolie uvidí, že ste naozaj spokojná, že to tak cítite a žijete, tak pochopí. A tú chvíľu tmy, kým vám všetko začne do seba dokonale zapadať ako puzzle, berte ako skúšku. Skúšku vášho odhodlania a viery, že viete, čo robíte.  Viery zodpovednosti samého za seba.

Verte vo vlastné rozhodnutia a buďte v každej chvíli sami sebou. Hľadajte V SEBE svoje najlepšie ja, ktoré vás robí šťastným.otvorte dalsie dvere pre krajsi svet

Keď začnete sami seba prijímať a meniť sa, nastavíte sa tak na novú vlnovú dĺžku. A je viac než pravdepodobné, že sa vo vašom živote objavia aj noví ľudia. Noví úžasní ľudia, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke.  Verte, že vo svete je veľa ľudí, s ktorými si máte čo povedať, od ktorých sa máte veľa čo inšpirovať a ktorí sú ochotní vás podporiť vo vašich dobrých i ťažkých časoch.  Nebojte sa otvoriť dvere do sveta, ktorý nepoznáte. Možno tam stretnete práve takýchto ľudí.

Váš život je ako film, ktorý nakrúcate alebo ako kniha, ktorú píšete. Môžete v nej hrať úlohu, ktorú vám pridelil niekto iný a hovoriť slová, ktoré vám niekto napísal. Alebo sa môžete stať režisérom svojho vlastného života a žiť ho vedome podľa seba.

„Ak chcete zmeniť svet, zmeňte najprv seba.“

Mahátma Gándhí

Ak chcete zlepšiť svoj život, tak nesnažte sa prerobiť iných. Začnite u seba. Jednoducho buďte takým človekom, akého by ste radi stretli.