9 rýchlych techník na zbavenie sa stresu a nervozity

Cítite sa veľmi nervózne a neviete, kde Vám hlava stojí? Zažívate taký stres, že Vám ide hlavu roztrhnúť? Šéf Vám zadal úlohu, ktorú máte o chvíľu odovzdať a vy ste ešte ani nezačali? Cítite, ako sa Váš stres a nervozita stupňuje  z minúty na minúty?

workstress

Predpokladám, že v takýchto chvíľach nemáte čas na dlhé prechádzky v prírode na čerstvom vzduchu či na polhodinovú relaxáciu… Existuje však niekoľko rýchlych a jednoduchých techník, ktoré Vám môžu rýchlo a účinne pomôcť.

Tu je 9 rýchlych techník na zbavenie sa stresu a nervozity:

1.  Predĺžte svoj výdych

Zhlboka sa nadýchnite a následne veľmi pomaličky vydýchnite. Váš vegetatívny nervový systém, ktorý je príčinou spúšťania stresu, sa touto jednoduchou technikou ukľudní. Sústeďte sa na svoj dych. Počítajte si dĺžku svojho nádychu. Podľa toho výdych predĺžte na štvornásobok. (napr. nádych máte na napočítanie do troch, tak vydychujte pomaličky až kým napočítate do 12). Desať takýchto nadýchnutí a pomalých vydýchnutí pomôže ukľudniť Vaše telo a myseľ.

2.  Pite viac vody

Čím viac svojmu telu doprajete hydratácie, tým lepšie sa mu bude rozmýšľať. Naučte sa mať stále vo svojej blízkosti pohár čistej vody alebo fľašku s vodou a čo najčastejšie z nej po dúškoch odpíjať. Je totiž vedecky dokázané, že zníženie hydratácie tela už o 2%  dokáže narušiť našu schopnosť riešiť matematické úlohy alebo robiť rozhodnutia. Takže napite sa vody!

3.  Pozrite si fotky z dovolenky

Majte pri sebe vždy fotky z dovolenky (vyložené na stole v kancelárii, odložené v dokladoch v kabelke,…). Keď ste v strese, krátko sa nane pozrite, zavrite si oči a pokúste si vybaviť pocity, ktoré ste na danej dovolenke cítili, kto ste tam boli, čo ste videli, čo ste zažili, aké vône ste cítili, čo ste počuli, čo ste jedli. Zapojte všetkých svojich 5 zmyslov.

 

Tým, že  pomocou tejto vizualizácie odpočinku odvrátite na chvíľu  pozornosť k fyzickým pocitom vo Vašom tele, zároveň tým ukľudníte aj svoju vystresovanú myseľ.

 

 

4.  Zaspievajte si

Možno sa Vám to bude zdať smiešne, ale naozaj- zaspievajte si alebo aspoň zabrumkajte.  Keď totiž spievate, prirodzene predlžujete dĺžku výdychu, čo spomalí Vaše dýchanie, čo má za následok ukľudnenie Vašej mysle i tela. Pri spievaní dodržujte jedno pravidlo – nádych a aj výdych nosom.  A ak sa Vám zdá brumkanie či spievanie v práci nevhodné, tak si zájdite na chvíľku na WC alebo vybehnite na 5 minút na balkón alebo pre niečo do auta a po ceste si pospevujte.

5.  Nahlas sa smejte

Humor je opakom stresu. Rýchlu úľavu od stresu Vám dodá napr. nejaké vtipné video na You Tube.  Totižo pri situácii vyvolávajúcej stres ste do nej emocionálne zapojený/á a keď sa počas tohto stresu dokážete zasmiať, tak si môžete od daného problému vytvoriť odstup a nadhľad.

6.   Vyvetrajte

Či už ste v práci alebo doma, akonáhle cítite, že Vám stres zväzuje Vašu hlavu a Vy už neviete ani rozmýšľať – vyvetrajte. A zopárkrát sa zhlboka nadýchnite a pomaly vydýchnite. Čerstvý vzduch Vás osvieži a upokojí Vašu myseľ.

7.  Rýchle cukry

Doprajte si tzv. „rýchle cukry“ vo forme ovocia. Zjedzte 1 jabĺčko či banán alebo hrozno a o pár minút Vám bude Váš mozog za to vďačný 🙂

8.  Preskenujte svoje telo

Presmerujte svoju pozornosť od daného stresujúceho problému smerom k svojmu fyzickému telu. Zmierni to Váš stres.  Ako to urobiť? Zavrite oči a na pol minútky prejdite v mysli svoje telo – od vrchu hlavy až po konce prstov. Všímajte si pocity, ktoré máte v rukách, ktoré sa dotýkajú Vášho oblečenia, vnímajte pocit pri sedení, vnímajte čo vo Vás vyvoláva pocit nôh na podlahe. A toto zopakujte niekoľko krát (aspoň 3x). Tým, že na chvíľu prepnete svoju myseľ preplnenú stresujúcimi myšlienkami na inú činnosť, že odvediete svoju pozornosť k pocitom vo svojom tele, má to výrazne ukľudňujúci účinok.

9.   Ukľudňujúci rituál

Či už máte radi vôňu čaju alebo čohokoľvek iného, čo vo Vás vyvoláva príjemné pocity, urobte si z toho ukľudňujúci rituál. Tento rituál, ktorý môže byť kľudne len na pár  minút, si vždy vychutnajte. Vnímajte vôňu, chuť, … Telo a myseľ si bude pamätať tieto „spúšťače“ kľudu a pohody  a keď následne rituál použijete v stresovej situácii, tak telo a myseľ automaticky spustí uvoľňujúcu reakciu.

TIP: tieto  rýchle antistresové techniky si uložte do niektorého priečinka vo svojom počítači. A ak Vás začne chytať stres a panika, spomeňte si na článok, mrkni sa do neho, vyberte aspoň jednu z techník, ktorá sa Vám v danej chvíli hodí  a zrealizujte ju. Verím, že Vám tieto rady páčili a prajem Vám, aby ste ich v živote potrebovali čo najmenej. Veď v pohode ide všetko lepšie… aj rozmýšľanie.

 

Máte aj Vy nejaký dobrý rýchly tip na okamžité zbavenie sa stresu? Podeľte sa o neho dole v komentároch. Možno tak pomôžete niekomu ďalšiemu.

 

 Ak Vám tento článok pomohol, dajte mu Like a pomôžete tak aj Vašej rodine či kamarátom.