8 dôvodov, prečo je kváskovanie vhodné aj pre deti

Dôvody, prečo začať kváskovať, bývajú rozdielne, no najčastejšie je to dôvod priniesť zdravie pre naše deti. Chceme im dať to najlepšie z najlepšieho. Aj keď sa nám zdá, že na to nemáme čas. Oplatí sa naozaj kváskovať? Nie je to len klam tejto doby? S určitosťou vám môžeme povedať, že kváskovanie prospieva nášmu zdraviu, a teda i zdraviu našich detí.

Pozrime sa spoločne na 8 dôvodov, prečo je kváskovanie vhodné aj pre deti:

  1. Je bez akýchkoľvek éčok a chemických aditív. Kto kváskuje doma, má absolútne pod kontrolou, čo bude chlieb či pečivo obsahovať. Deti tak chránime voči protiplesňujúcimi zložkami, pekárenskými zlepšovacími prípravkami a rôznymi emulgátormi.
  2.  Rozkladá kyselinu fytovú. Kyselina fytová sa nachádza v obale zrna, teda v celozrnných múkach. Viaže na seba dôležité minerály- vápnik. železo, horčík a zinok, ktoré sú potrebné pre zdravý vývoj organizmu. Kvások, ktorý svojou pomalou pracou kyselinu rozkladá, neguje jej účinok, a tak minerály, ktoré nám obal zrna ponúka, vie telo lepšie prijať. Pre deti sú tieto minerály kľúčové pri ich raste. Kváskovaním vieme tento fakt využiť v náš prospech.
  3.  Upravuje peristaltiku čriev. Vďaka väčšej využiteľnosti vitamínov a minerálov sa črevá prečisťujú, čo sa prejavuje zlepšením vyprázdňovania.
  4. Nenafukuje. Veľký rozdiel v práci kvásku a kvasníc spočíta aj v tom, že definitívny koniec života kvásku nastáva pri teplote 50-60´C. Kvasnice resp. droždie prežívajú až extrémne teploty, po upečení chleba/ pečiva ostávajú ešte nažive,  a tak kysnuté výrobky s prídavkom droždia viac nafukujú.
  5. Kváskové výrobky majú nižší glykemický index. Čo to pre nás znamená? Hladina v cukru v krvi nestúpa tak rapídne rýchlo, preto sa vďaka kváskovaniu deti kvalitne zasýtia aj z menšieho množstva, sú dlhšie zasýtené a ich chute sú pod kontrolou. Pre tento fakt je kváskovanie vyhľadávané aj u detí s diabetes mellitus.
  6. Nabúrava zložitú stavbu lepku. Lepok je bielkovina, ktorú ľudský organizmus nevie dobre stráviť. V črevách pôsobí ako šmirgeľ, čo môže viesť k zápalovým ložiskám. Z toho vyplývajú komplikácie- alergie, ekzémy, zhoršené vstrebávanie vitamínov a minerálov… Kvások rozkladá zložitú štruktúru lepku na jednoduchšiu. Nerozloží ho úplne, no degraduje tak, aby črevami prešiel a neublížil im.
  7. Je ľahšie stráviteľnejší. Vďaka pomalej práci kvásku v ceste vieme zúžitkovať všetko dobro, ktoré nám obilie ponúka.
  8. Chutí famózne. Deťom chlieb a pečivo veľmi chutia. Pri správnom postupe nie sú kyslé, ale majú lahodnú, plnú chuť a sú nadýchané.

Na základe vyššie uvedených dôvodov je vidieť, že kváskovanie je vhodné aj pre deti. Nielenže je pre nich vhodné, ale aj zdravotne prínosné.

Kváskovanie pomáha:

  • mať silné kosti a zuby
  • správnemu fungovaniu krvotvorby
  • správnemu fungovaniu nervovej sústavy a svalových vzruchov
  • mať dostatok energie
  • mať silnú imunitu

V neposlednom rade, pri domácom kváskovaní deti vidia, ako chlieb/pečivo vzniká, jeho cenu si viac vážia. Ak zavoláme deti ku kváskovaniu a necháme ich aktívne sa podieľať na jeho príprave, podporujeme ich sebavedomie a pocit zadosťučinenia, že aj ony aktívne prispeli k tomu, že naše brušká sú spokojné a plné. A určite im takéto chlebík, či pečivo bude viac chutiť 🙂

Kváskovaním odovzdávame svojim deťom zdravie a lásku.

Zdroj: www.kvaskovanie.sk