3 dôvody, prečo stanovenie si cieľov funguje

Mnoho koučov a autorov kníh vás nabáda, aby ste si vytýčili ciele. Hovoria to formou „zapíšte si ich a stane sa zázrak“. No málokto z nich vysvetlí, prečo je to také dôležité. Domnievam sa, že jasné stanovenie si cieľov vo všetkých oblastiach nášho života funguje z troch dôvodov.

3 dôvody, prečo stanovenie si cieľov funguje

Po prvé, zapáli v nás pocit nasmerovania v našom svete, ktorý vidíme ako komplikovaný s až prílišným množstvom možností. Žijeme v časoch preinformovanosti, kedy nás obklopuje až príliš veľa vecí, ktoré môžeme robiť naraz. O našu pozornosť v každom momente súťaží mnoho rozptýlení. Preto práve pomocou našich vlastných snov a cieľov si ujasníme svoje túžby. To nám pomôže sústrediť sa spomedzi všetkých obklopujúcich aktivít len na tie aktivity, ktoré povedú k tomu, čo si prajeme.

Ak presne vieme, kam ideme, je oveľa ľahšie si zvoliť tie aktivity, ktoré nás tam dostanú.

Mať definované svoje vízie, svoje sny a ciele, je prvým a dôležitým krokom. Ich vytýčenie eliminuje v našich životoch starosti. Následné kroky, ktoré budeme podnikať, budú podložené našou jasnou víziou a nie našou aktuálnou náladou.

Druhý dôvod, prečo vytýčenie cieľov pomáha, že nás udržiava ostražitých voči príležitostiam, ktorá nám prichádzajú do života. Keď vieme, kam smerujeme, tak z množstva príležitostí, ktoré okolo seba denno denne máme, ľahšie rozpoznáme práve ie, ktoré sú správne pre nás. Tie, ktoré nám pomôžu posunúť sa k realizácii našej vízie o kus ďalej. Tým pádom nestrácame čas a energiu možno zaujímavými príležitosťami, no nie v danej chvíli pre nás.

Tretí dôvod, prečo vytýčenie si cieľov pomáha, je, že jasne definovanými cieľmi sa sami voči sebe zaväzujeme konať. Keď máme ciele v sebe uchopené, pomenované, spísané, tak ľahšie vieme určiť priority nášho konania. Prestávame čakať na príležitosti, že nám padnú ako „pečené holuby z neba“, ale príležitosti si vytvárame.

Definované ciele, sú našou hnacou silou, vášňou a vnútorným motorom.

Ako spoznám, že moje sny a ciele sú tie správne? Tak, že keď nane myslíte, tak cítite „ševelenie“ v bruchu. Úplne sa vidíte, ako sa púšťate do ich realizácie. Cítite nárast energie a túžbu ich hneď začať realizovať. Možno váš rozum vám hovorí, že ich uskutočnenie je nereálne, ale vy vo vnútri cítite tú neznámu silu, ktorá vo vás je.  Takéto sny a ciele sú pre vás tie správne.

Veľké sny robia veľké životy.

 

Keď nájdete svoje PREČO,

nájdete aj AKO.

Pri definovaní cieľov nemusíte poznať každý krok cesty k nim. Nemusíte presne vedieť, ako daný cieľ dosiahnete. No musíte PREČO ho chcete dosiahnuť. Čo je tým skutočným dôvodom, prečo sa máte do realizácie pustiť. Keď nájdete svoje PREČO, nájdete aj AKO.

Potom už len majte napamäti svoj cieľ ako maják na mori, dôverujte ceste, no sústreďte sa len na krok, ktorý práve robíte.  Ten je najdôležitejší.

Výborným pomocníkom  a miestom na spísanie vašich snov, vízií a cieľov ja krásna kniha „MY BIG VISION BOOK- Moja veľká kniha snov, vízií a cieľov“, ktorej som autorkou.

Verím, že praktické koučovacie cvičenia, ktoré sú v nej napísané, vám pomôžu pri vytváraní vašich snov.

Druhá časť knihy vám prináša priestor na zapísanie vašich snov.

Či už knihu budete mať pre seba, alebo ju darujete ako darček niekomu, prajem vám, aby sa vám s ňou výborne pracovalo na plnení VAŠICH SNOV A CIEĽOV.