16 dobrých rád proti chrípke a nachladnutiu

Studené rána, prehriate kancelárie a byty, náhle teplotné zmeny, spotenie sa v prepchatom autobuse, kýchajúci ľudia všade naokolo …. to všetko hrá do kariet šíreniu sa chrípke. Ten, kto počas jesenných a zimných mesiacov ani raz nedostane nádchu alebo chrípku, je šťastným človekom s vynikajúcou imunitou. Ja osobne nerada hneď siaham po liekoch a radšej najprv hľadám spôsoby, ako sa z chrípky dostať prírodnými či domácimi receptami.

Tu je zopár dobrých tipov, ako sa chrípky zbaviť alebo ako chrípke predísť:

1.    Cesnak – prírodné antibiotikum
Cesnak obsahuje viac ako 200 účinných látok, ktoré posilnia vašu imunitu. Doprajte si denne  tri strúčiky cesnaku alebo si aspoň natrite cesnak na hrianku, či v surovom stave pridajte do jedla.

2.    Zázvorový čaj

Ak už vás chrípka zdolala, uvarte si zázvorový čaj. Cca 3 tenké plátky čerstvého zázvoru zalejte v pohári horúcou vodou, doslaďte lyžičkou medu, prípadne dochuťte citrónom a hlavne čo najhorúcejšie vypite.

3.    Zemiak proti nádche

Nepríjemnú bolesť hlavy zo zastavenej nádchy vyženiete pomocou uvareného zemiaka. Ten ešte horúci popučte v látkovom obrúsku a takýto horúci priložte na čelo.

4.    Cibuľa – prírodné antibiotikumhorucka u deti

Do látky či gázy nakrájajte nadrobno jednu väčšiu cibuľu a dajte na noc blízko postele. Výpary z cibule pôsobia ako prírodné antibiotikum a uvoľňujú nos. Táto cibuľová medicína sa doporučuje aj pri malých deťoch, ktoré ešte nevedia smrkať.

5.    Chren – zdroj vitamínu C

Nastrúhajte koreň chrenu, pridajte rovnaké množstvo medu a zamiešajte. Takto pripravenú zmes si dávkujte po malých lyžičkách minimálne 5 krát denne. Chren je bohatý na vitamín C.

 6.    Kúpeľ – na uvoľnenie plného nosa

Pri „plnom“ nose vám pomôže aj horúca kúpeľ nôh. Do vody pridajte soľ alebo niekoľko kvapiek tymianového oleja.

co s chripkou

7.    Citrónová šťava – kvapky do nosa

Na zastavenú nádchu vám pomôže aj citrónová šťava, z ktorej by ste si mali dať po kvapke do oboch nosných dierok.

8.    Potraviny proti chrípke

Veľmi účinná je kyslá kapusta. Napiť sa môžete aj kapustovej vody. Nezanedbávajte ani citrusové plody. Urobte si zmes štiav z rôznych druhov, ktorú pite namiesto džúsov.

9.    Vypotiť sa

Ak máte teplotu kratšie než 24 hodín, nedávajte si hneď lieky proti teplote. Telo potrebuje istý čas, počas ktorého sa s chorobou vysporiada a zabojuje vlastným úsilím. A to, že máte aktuálne zvýšenú teplotu znamená, že sa takýmto spôsobom pustilo do boja proti bacilom. Namiesto liekov si radšej ľahnite do postele, uvarte si horúci čaj a dobre sa vypoťte. Keby vám teplota neklesla ani na druhý deň, až vtedy si dajte lieky proti teplote alebo zájdite k lekárovi.

10.    Zábaly proti teplote

deti a horucka

 

Teploty sa môžete zbaviť studenými zábalmi alebo aj striedaním ľadovej sprchy a ležaním vo vyhriatych perinách. Keď sú teploty veľmi vysoké, pridajte do vody aj mlieko, namočte do toho plachtu a do tej sa zatočte.

 

11.   Chlad do rúk či na nohy

Pomáha aj vkladanie studených potravín do rúk. Nastrúhané zemiaky zamrazte a následne ich  držte niekoľkých minút. Alebo si dajte si na seba pyžamo s krátkymi nohavicami a spod prikrývky vystrčte vždy jednu ruku a jednu nohu, aby sa telo ochladzovalo.

12.   Kašeľ a boľavé hrdlo

Na toto Vám pomôžu teplé zábaly. Nahrejte olivový olej, natrite si ho na krk alebo do oblasti priedušiek, priložte mikroténový sáčok a zabaľte sa ešte do uteráka. Toto urobte aspoň trikrát za deň a pocítite úľavu. Pokiaľ sa vám udržiava v prieduškách hlien a neviete ho vykašľať, urobte si zmes postrúhanej čiernej reďkovky, ktorú zmiešate s medom. Nechajte ju deň odležať a potom jedzte po jednej lyžici vždy pred jedlom. Do večera sa váš problém vyrieši.

13.   Cibuľový sirup proti kašľu

Potrebujete jednu cibuľu, ktorú zalejte medom a keď cibuľa pustí šťavu, užívate tento sirup po lyžičkách niekoľkokrát za deň. Z cibule si tiež môžete uvariť liečivý čaj – nakrájanú cibuľu varíme vo vode asi 5-10 minút, potom scedíme. Pre lepšiu chuť je dobré pridať trochu medu, prípadne aj citrónovú šťavu.

14.   Dostatok tekutín

Tekutiny vám odplavia z tela choroby, preto by sme mali vypiť aspoň 3 litre/ denne. Uprednostnite bylinkové čaje, napr. veľmi účinný je aj čaj z majoránky ochutený medom. Takisto sú vhodné čaje z : ďumbier, repík lekársky, lipový kvet, šípky, materina dúška, skorocel, mäta, yzop lekársky.

15. Inhalovanie

V prvom rade sa snažte izby neprekurovať. Ak máte v izbe suchý vzduch, tak ho vlhčite.

Pripravte si napr.  bylinný odvar alebo aromatický olej (napr. eukalyptus), do ktorého namočíte handru, ktorú následne položíte na radiátor. Vzduch bude prijateľnejší a navyše do seba dostanete aj nejaké účinné látky.

16. Naparovanie sa

K lepšiemu dýchaniu pomôže aj napariť sa nad slanou vodou, či harmančekovým odvarom.

chripka v tehotenstve 1

 

Väčšinu z týchto tipov proti chrípke a prechladnutiu môžu využiť aj deti a tehotné ženy.

Príroda a potraviny nám dávajú veľké možnosti. Preto skúsme najprv siahnuť po týchto „babských“ receptoch a až potom po liekoch z lekárne.

Máte aj Vy nejaký dobrý zaručený recept proti chrípke či prechladnutiu? Podeľte sa s ním v komentároch. Možno pomôže niekomu ďalšiemu.