11 pravidiel, ako udržať svoj partnerský vzťah
Začalo leto, čas dovolenie a prázdnin, kedy rodina zvykne spolu tráviť viac času. Partneri-rodičia sú zrazu spolu viac, než len vo večerných hodinách, ako to býva počas bežného roka. Zrazu sú spolu týždeň-dva-tri. Cez prázdniny nie sú školské povinnosti okolo detí, nie sú krúžky atď. Rodičia nemusia riešiť „distribúciu“ na krúžky, či učiť sa s deťmi. Jednoducho cez prázdniny nemusia riešiť bežné denné veci, ktoré sú súčasťou kolobehu bežnej rodiny. Zrazu ostáva viac priestoru na komunikáciu v rodine a aj medzi partnermi. Vytvára sa priestor na strávenie spoločných chvíľ ako rodina a ako partneri. Tento letný čas býva krásny čas, avšak pozor- štatisticky je podložené, že práve v tomto období je najviac manželských hádok a najviac manželstiev sa rozpadá práve v lete. V súčasnosti na sto svadieb pripadá na Slovensku až 42 rozvodov. A to je alarmujúce číslo.
Našťastie nepatrím medzi túto alarmujúcu štatistiku a som s manželom Zdenkom už 16 rokov šťastne vydatá. Samozrejme, poviem úprimne, že nie každý deň bol šťastným dňom. Prešli sme si aj ťažšími dňami a týždňami, keď náš vzťah dostal zabrať. Ale práve preto som teraz o to viac rada a cením si, že sme to spoločne zvládli a že si obidvaja uvedomujeme, čo máme. Že mať takýto obojstranne obohacujúci vzťah je niečo krásne a v súčasnosti žiaľ už aj vzácne. Uvedomujeme si však, že kvalita nášho vzťahu záleží len a len od nás. Nie od názoru okolia, či rodinných príslušníkov, ale len od nás.
Ľúbiť to neznamená pozerať jeden na druhého, ale hľadieť spoločne na jeden cieľ.
Myslím si, že ľudia často robia veci komplikovanejšími, než je potrebné. A platí to aj o vzťahoch. Preto som spísala zopár základných pravidiel, ktoré vám pomôžu smerovať váš vzťah tým správnym smerom:
1. Úspešný vzťah vyžaduje prácu. Úspešný vzťah nežije vo vákuu, ale v realite sa stretáva s príjemnými a aj s nepríjemnými situáciami. Tieto situácie je nutné, aby riešili obaja vo vzťahu. Aby zdieľali medzi sebou svoje myšlienky v hlave a pocity v srdci.
2. Môžete zmeniť len seba, nie partnera. Ak ste zamilovaní a myslíte si, že veci, ktoré vám vadia, váš partner po čase sám od seba zmení, ste na omyle. Ak vám niečo vadí a chcete, aby sa to zmenilo, vyložte to „na stôl“. Tak váš partner vie, čo potrebujete. Keď mu to nepoviete, nemá z kadiaľ sa to „dovtípiť“.
3. Všetky argumenty pochádzajú z nášho strachu a bolesti. Pred tým, než začnete chrliť svoj hnev na partnera, zamyslite sa, čo je príčinou daných zlých pocitov vo vás. Častokrát sme totižto nahnevaní z úplne iných príčin, než si myslíme. To, že partner nechal napríklad položené ponožky na „nesprávnom mieste“, nie je častokrát tou pravou príčinou toho, že sme nahnevaní. Mohol vás niekto nahnevať pred odchodom z práce alebo vás frustroval pohľad na seba do zrkadla. A svoj hnev prenesiete na partnera. Takže od teraz: pred tým, ako svoj hnev vychrstnete na niekoho iného, uvedomte si pravú príčinu svojho hnevu.
4. Pochopte, že muži a ženy sú úplne rozdielni. Muži a ženy nie sú z Marsu a Venuše, ale sú z úplne iných slnečných sústav 🙂 Toto pochopenie a akceptácia tejto pravdy vám život nie len uľahčí, ale urobí vám ho aj pokojnejší a zábavnejší.
5. Ctite svojho partnera každý deň. Každý deň máte tú možnosť urobiť váš vzťah krajším a naplnenejším. Pocit naplnenia a rešpektu od niekoho, koho milujete, robí váš život krajší.
Správajte sa tak, ako chcete, aby sa ostatní správali k Vám.
6. Zlosť je iba strata času. Zlosť je zabijakom vášho vzťahu, pretože vás úplne pohltí a nebudete schopní vnímať nič iné. Ak ste na svojho partnera nahnevaní, doprajte si chvíľu času a odstup, aby ste sa upokojili a potom jemne prediskutujte s partnerom, čo sa deje.
7. Pravidelne sa spolu zlaďte. Aspoň raz za rok si prečítajte knižku o tom, ako posilniť svoj partnerský vzťah alebo navštívte prednášku, kurz, či pozrite film s touto tematikou. Aj keby ste to aktuálne nepotrebovali, vždy vám to prinesie nové nápady a inšpirácie, ako svoj vzťah vyladiť na ten správny akord.
8. Nájdite spôsob, ako sa stať a zostať najlepšími kamarátmi. Pre niektorých to znie možno neromanticky, ale tí, ktorí tak žijete mi potvrdíte, že nie je nad to, mať v partnerovi aj skutočného priateľa. Vzťah, ktorý spolu máte, je potom o to hlbší a naplnenejší.
9. Nájdite si spoločné záľuby. Tento bod ja osobne považujem za veľmi dôležitý. V súčasnosti žijeme veľmi rýchlym tempom a na spoločné chvíle zostáva naozaj málo času. Je naozaj úžasné mať s partnerom nejakú rovnakú záľubu. Niečo, z čoho sa môžete radovať obidvaja spolu. Či už je to šport alebo návšteva divadiel, cestovanie alebo zveľaďovanie chalupy. Niečo, z čoho máte radosť obidvaja. O čom sa viete porozprávať, v čom sa navzájom podporiť. My s manželom máme viacero takýchto oblastí, napríklad šport (beh, bicyklovanie,…) a knižky. Vieme sa v tom podporiť, mať radosť z úspechov toho druhého. Čoraz viac si uvedomujem, aké je to vo vzťahu podstatné, mať spoločné záľuby. Ako veľmi málo partnerských párov okolo nás má spoločné záľuby a ako im to vo vzťahu chýba. Potom nastáva nepochopenie a u toho druhého pocit, že mu jeho partner nerozumie. Ak spoločné záľuby so svojím partnerom nemáte, skúste si ich spolu nájsť. Vyskúšajte viacero aktivít a uvidíte, že sa zhodnete aspoň na jednej, ktorá Vás baví obidvoch (okrem sexu 🙂 ). Váš vzťah musí byť postavený nielen na téme deti a sex.
10. Buďte zodpovední za svoje vlastné šťastie. Nevyhovárajte sa na okolnosti. Nikto iný Vás nemôže urobiť šťastným, len VY SAMI. Za to, že sa necítite šťastne, nemôže váš manžel či manželka, ani svokra či šéf v práci. Je to niečo, čo musíte urobiť len VY. Len VY najlepšie viete, čo vás urobí šťastnými. A keď si myslíte, že je to chyba iba vášho partnera, tak sa zamyslite znovu: Čo je tým PRAVÝM dôvodom, prečo nie som šťastný/á? Hľadajte tú prapríčinu.
11. Dávajte to, čo chcete dostať. Naše potreby sa časom menia. Ak chcete, aby ste boli viac zo strany partnera chápaný, snažte sa najprv vy pochopiť jeho. Ak potrebujete dostávať viac lásky, skúste najprv lásku dávať. Je to jednoduchá rovnica, ktorá v živote naozaj funguje.
Využite výnimočnosť letných dní a krásu dlhých letných večerov na utuženie svojich vzťahov. Spomeňte si na tieto jednoduché pravidlá a popracujte na svojom vzťahu. Ja budem pracovať tiež. Pretože viem, že to je spôsob, ako náš vzťah môžem ešte utužiť.
ĎAKUJEM Bohu či osudu, že máme s manželom taký vzťah, aký máme. Viem, že mať pekný vzťah nie je len miesto v cieli, ale je to neustála cesta, po ktorej treba ísť. Ale takisto si uvedomujem, že je len na nás partneroch, ako bude náš vzťah vyzerať a ako bude napredovať.
ĎAKUJEM a MILUJEM.
Prajem krásne leto.
Daniela
Janka
30 júna, 2014 @ 10:09
dANIELKA, ďakujem ti za video od dANIELA Gilberta: „Stumbling on Happiness“
Jeho rozprava o „syntetickom šťastí“ a úžasnom objave schopnosti všetkých nás: VYPRODUKOVAŤ si šťastie, sa dá krásne aplikovať aj na „vysnívaný a želaný partnerský život“.
Rovnako TU platí jeho výrok: „možnosť výberu vôbec nepomáha syntetickému šťastiu“. Je to naopak.
Sme síce schopní si šťastie vytvoriť. Ja osobne som v tom umelec. Produkujem šťastnie ako na páse a je často na nerozoznanie, verte mi.
Môžem však potvrdiť z vlastnej skúsenosti, keď poznáte prirodzené šťastie a užijete si „toho pravého“, zrazu sa syntetické partnerstvo ťažko zachraňuje. JEDINE ŽE BY ste už nemali MOŽNOSŤ VÝBERU.
Vedela by som o tom napísať román…
Čo poviete na názov: „Vždy máš na výber: šťastný alebo šťastný“
VARINATA 2: „MOJA VOĽBA: šťastný alebo šťastný“
Šína alias Janka
Lena
6 januára, 2018 @ 11:38
Dovolim si oponovať, nie je to vždy tak, že čím viacej lásky dávam, tým viacej jej dostávam. Práveže je to mnoho krát tak, že partner si to neváži a neopätuje to. Bohužial.
Daniela Rau
9 januára, 2018 @ 9:20
Keď sa naučíme lásku dávať bez toho, aby sme očakávali, že nám ten druhý ju dá tiež, potom budeme mať skutočnú radosť: už z dávania lásky, nielen z jej dostávania.