RECEPT: Zdravé medovníky

Je december, najsladšia časť roka. V tomto období sa v každej rodine pečie mnoho druhov koláčov. Každý kraj má iný mrav a aj iné zvyklosti vo vianočnom pečení koláčikov, ale snáď v každej rodine sa pečú medovníčky. A aj tieto tradičné vianočné koláče sa dajú pripraviť na zdravý spôsob.

Ja mám vyskúšaných viacero zdravých receptov na medovníky a o chvíľu Vám predstavím jeden z nich. Je vynikajúci. Medovníčky z neho sú mäkučké hneď po napečení aj dlho vydržia. Teda ak ich nezjete, ako sa u nás stáva každý rok. Ja medovníky pečiem pred Vianocami minimálne dvakrát a to vždy z 1 kg múky 🙂 A plus niekedy ich pečiem aj len tak počas roka 🙂  Naše deti ich zbožňujú namiesto iných keksíkov. Pozrime sa na recept:

Zdravé medovníky Recept

Zdravšie medovníčky bez bielej múky a bez bieleho cukru.

Prečo biela múka neprospieva nášmu telu nájdete v článku tu.

Prečo sa vyhýbať konzumovaniu bieleho cukru nájdete v článku tu.

DSC08314Suroviny na zdravé perníčky:

1 kg špaldová múka hladká (o špaldovej múke  nájdete v článku tu)

500 g sladidla (300 g med + 200 g kokosový cukor)

3 stredne veľké vajíčka + 2 vajíčka na potretie

250 g masla

4-5 čajových lyžičiek mletej škorice

3-4 čajové lyžičky sódy bikarbóny

4-5 lyžičiek perníkového korenia- ja používam Kotányi (je to jedno z kvalitnejších perníkových korení, obsahuje len zmes korenín a nie kadejaké prídavné látky a dochucovadlá), prípadne si na čerstvo pomeliem zmes korenia: klinčeky, badián, aníz, koriander, muškátový orech,… podľa chuti

Postup:

Ja osobne mám vyskúšaný tento jednoduchý postup: Zmiešam spolu suché suroviny. Do nich pridám postupne med, rozmiešané vajíčka, úplne mäkké maslo a rukou cesto. Najprv sa nám môže cesto zdať príliš suché, ale neustálym premiešavaním z cesta vznikne hmota cca ako plastelína.

DSC08319Cesto dám vytvarujem do bochníka a uložím do misky, ktorú prikryjem potravinovou fóliou a dám na noc do chladničky. Je dobré toto odležanie dodržať, chute sa počas neho pekne spoja.

Pred pečením cesto vyberiem z chladničky aspoň 1 hodinu vopred, aby trochu zmäklo a dalo sa s ním lepšie pracovať.

Cesto si v miske rozdelím na 4 časti. Jednu časť zoberiem na jemne pomúčenú dosku a vyvaľkám na cca 0,5 cm (pokiaľ máte radi mäkšie medovníčky, dodržte 5-7 mm. Pokiaľ máte radi chrumkavejšie, tak stačí 4-5 mm). Vykrojené medovníčky poukladám na plech vystlaný papierom na pečenie, s dostatočnými medzierkami medzi nimi. .

DSC08327TIP 1: Doporučujem na jeden plech vždy dať jeden druh/veľkosťou a tvarom/ medovníčkov. Keby ste dali na plech rôzne tvary a veľkosti, tak sa vám môžu upiecť nerovnomerne, jedny môžu byť už hotové a tie väčšie tvary ešte neupečené.

Vyšľahaným vajíčkom zvyknem ja osobne potierať hneď- ešte pred pečením, nakoľko ich ozdobujem orechmi, hrozienkom alebo mandľou a vtedy lepšie na medovníčkoch držia. Medovníčky pečiem cca 4-6 minút pri 170C, potom o trochu znížim teplotu a ešte pečiem 2-3 minútky.

DSC08329Ale pokiaľ na medovníčky nič nedávate, ako napr ja na týchto srdiečkach, tak je dobré ich potrieť vajíčkom až skoro pred dopečením (to znamená: piecť a keď sú skoro hotové, tak až vtedy potrieť vajíčkom a ešte nechať cca 2-3 minútky zapiecť. Vtedy medovníčky krajšie  stihnú „napuchnúť“. Tento tip si pamätám od jednej svetoznámej slovenskej pernikárky 🙂

Pozor: tým, že je cesto zo špaldovej múky a sýto hnedého kokosového cukru, tak cesto je výraznejšie tmavšej hnedej farby (než klasické medovníky).  Takisto aj dopečené medovníčky sú o niečo tmavšie. Ale inak ich ani nerozpoznáte od tých „klasických“.

Po upečení medovníčky nechám vychladnúť na plechu, až potom ich dám do dózy. Zvyknem ich uchovávať v kovovej dóze s vrchnákom alebo v plastovej uzatváracej dóze.

TIP 2: Do dózy pridávam rozkrájané jabĺčko. Dodá medovníčkom vôňu a hlavne mäkkosť. Aby však jabĺčko nerozmočilo okolité medovníčky, o ktoré sa opiera., dávam ho do otvoreného malého sáčku.

DSC08345

Prajem Vám všetkým zdravú chuť a krásne vianočné sviatky plné pohody, lásky a oddychu pre telo i dušu.