Vianočné zvyky: Rozdávanie darčekov trochu inak

Vianoce- čas rodinnej pohody, radosti a šťastia, čas stretávania sa s príbuznými, no pre deti najmä: čas darčekov. Možno aj vy poznáte túto situáciu: akonáhle deti objavia vianočné darčeky, vrhnú sa s radosťou na ich otváranie. No čím sú deti staršie, tým baliace papiere lietajú rýchlejšie a do väčšej vzdialenosti 🙂

Aj u nás tomu bolo tak. No minulý rok sme zaviedli nový rodinný zvyk: otváranie vianočných darčekov trochu inak.

rodina-a-vianoceK zavedeniu tohto nového zvyku nás inšpirovalo aj to, že deti sa s novými darčekmi, ktoré dostali 24.12. večer, ani nestihli zahrať. Len chvíľku po večeri 24.-tého. Dvadsiateho piateho sme vždy zvykli odísť na pár dní preč na „Christmas tour“- ako to zvykneme volať – po starých rodičoch (nakoľko všetci bývajú v iných častiach Slovenska) a tak k hraniu sa s novými darčekmi sa deti dostávali až po týždni.

Keď naši synovia dospeli do veku, keď už vedeli, že darčeky nosia rodičia, začali sme ich dávať už 24.tého ráno. A viete, že to bolo super? Ráno sme si ešte v pyžamách porozbaľovali darčeky, v kľude sa naraňajkovali a vychutnávali si naozajstné ráno plné pohody a radosti. Deti sa počas dňa popri našom dospeláckom varení zabávali s darčekmi a dokonca sme sa spolu s nimi stihli zahrať niektoré hry aj my. Všetko v kľude a v pohode. Na sviatočnú večeru sme sa  „hodili do gala“ a užili si aj sviatočnú časť Vianoc. A 25. 12. sme sa – všetci spokojní – mohli vydať na Christmas tour.

Minulý rok sme však túto verziu ešte vylepšili.

Darčeky si rozbaľujeme 24-tého decembra, avšak NIE všetky naraz!

Nový zvyk znie:

Každú hodinu si každý člen rodiny môže rozbaliť jeden svoj darček 🙂

A poviem vám, tento zvyk sa nám veľmi zapáčil a dodržujeme ho aj ďalšie roky.

Je vtipné a radostné pozorovať deti, ako celý deň okukávajú darčeky pod stromčekom a riešia, ktorý darček si ďalšiu hodinu rozbalia 🙂 Tešia sa na každý jeden! Nie ako predtým, keď sme zvykli rozbaľovať darčeky večer a všetky naraz a bolo to „kto ich rozbalí viac a za kratšiu dobu.“

A čo bolo výborné: na každý jeden darček mali po jeho rozbalení hodinu čas! Pekne sa s ním stihli zahrať, otestovať, prelistovať …. a tešiť sa na ďalší.

Čo si treba dať pri tomto zvyku pozor- ak máte doma viac detí- počet darčekov pre každého z nich musí byť rovnaký. Aby sa nestalo, že v niektorú hodinu jeden z nich už nebude mať čo otvoriť a druhý áno. Ale na to boli výborné tie veľké darčeky- do ktorých sme napríklad dali viac malých vecí. Jednoducho tak, aby počet darčekov sedel. My dospeláci sme nemali toľko darčekov ako deti, ale deti s tým boli v pohode, neriešili to. Avšak tiež sme si dali pozor, aby počet darčekov pre mňa maminku bol rovnaký ako pre ocka. Aby deti vnímali, že sme rovnocenní partneri. (Verte, že si to všimli).

Zábavné balenie

Ja milujem robiť radosť aj takými detailami, ako je originálne balenie darčekov.

Preto zvykneme darčeky zabaliť do rôznych netradičných darčekových balení.

Tu sú moje 3  originálne tipy na balenie darčekov:

  • Darčekový poukaz na nejakú atrakciu? Vytlačte ho na papier (alebo ak máte už vytlačenú darčekový poukážku), zmotajte ho a vložte do doprostred obrovskej papierovej rolky (napr. z bublinkovej fólie zostáva taká 1 meter dlhá :-)), na ktorú dajte mašľu. Deti majú zábavu, ako dostať poukážku von 🙂
  • Do velikánskej krabice naschváľ vložte malý darček- ako napríklad ponožky alebo malú hru 🙂 a krabicu vyplňte až povrch napríklad novinami.
  • Ak máte drobný darček, vložte ho napríklad do otváracej vianočnej gule (guľa, čo sa dá otvoriť uprostred) a zaveste na stromček.

Tipov na balenie darčekov by bolo oveľa viac. No o tomto nie je tento článok. Je skôr o tom, aby sme si užili Vianoce s našimi najbližšími tak, ako je pre každú našu rodinu najlepšie.

Vianoce nemusia byť dokonalé na to, aby boli nádherné.

Majú byť jedinečné tým, ako ich prežijeme s našimi blízkymi.

 

A ešte jeden vianočný zvyk sme zaviedli:

Po sviatočnej večeri sme vyložili na stôl knihy Kronika života, ktoré sme zaviedli každému členovi našej rodiny, a vypisujeme ich. A neverili by ste, koľko sme pri ich vypisovaní zažili zábavy 🙂 Deti začali spomínať, čo vyparatili v škôlke, aké huncútstva zažili s kamarátmi, kde sme boli ako rodina na výletoch a čo si tam všimli … a verte, že s manželom sme sa pri veľa z nich podivili, aké zážitky „vysúkali“, čo si pamätali a aké – pre nás dospelákov nepodstatné veci- zostali v ich hlavičkách a srdciach. Jednoducho niekoľko hodín sme spomínali na krásne momenty v našich životoch, ktoré sme vypĺňali do svojich Kroník života. (Deťom ich vypisujeme za zatiaľ my a keď budú mať 18, tak budú pokračovať v ich písaní už oni.  Verím a dúfam, že tento zvyk nám zostane aj do budúcnosti, keď budú mať naše deti už vlastné rodiny. )

Toto sú nové zvyky, ktoré sme zaviedli u nás doma. Každá rodina je však iná a každá svoje rodinné vianočné zvyky. Také netradičné- iné, než tie klasické. Ak som vás týmto článkom inšpirovala, som rada- to bolo účelom tohto článku.  A pokiaľ máte u vás doma nejaký špeciálny netradičný zvyk, napíšte ho do komentárov. Inšpirujete tým ostatné rodiny.

Prajem krásny adventný čas. A nezabúdajme:

Vianoce nie sú len o darčekoch pod stromčekom, ale najmä o darčekoch v srdci a tom, ako ich dáme najavo svojim blízkym.