Strach zo zlyhania

Poznám jednu šikovnú mladú dámu, ktorá je nielen pekná, ale je aj naozaj šikovná. Vie robiť veci, ktoré iní ľudia robiť nevedia. A dokonca vďaka týmto veciam chodí pomáhať svetoznámym koučom na ich tréningy do zahraničia. Keď som ju nedávno prehovárala, aby taký kurz urobila ako lektorka ona tu na Slovensku, zaváhala.  Aj keď viem, že dané veci vie urobiť „ľavou zadnou“ a nikdy by ste toto o nej „navonok“ ani nepovedali, zaváhala. Prečo? Jej odpoveď znela: Mám strach zo zlyhania.

Strach zo zlyhania je novodobým fenoménom tejto doby. Prečo to tak je? Stačí si zapnúť televízor a vidíte dokonale upravených ľudí, ktorí hovoria dokonalé texty. Otvoríte si časopis, ktorý je ako inak „IN“ a vidíte len samé dokonalé ženy alebo mužov, s dokonalými účesmi, postavami a aj názormi.  A tak sa ľudia vďaka tejto dlhoročnej masmediálnej mašinérii dostali do začarovaného tlaku dokonalosti.

Každý rodič samozrejme chce, aby jeho dieťa bolo v živote úspešné. A čo to znamená podľa súčasnej spoločnosti byť úspešným? Stačí si otvoriť spomínané časopisy alebo pustiť TV a budete mať odpoveď: Čím viac si dokonalý, tým väčšiu šancu máš na úspech.

A tak sme dokonalosť a perfektnosť postupne začali vyžadovať nielen od seba, ale aj u svojich blízkych. Začali sme sa navzájom porovnávať a dbať na to, aby sme žili „bez chyby“. „Lebo veď robiť v živote chyby je niečo strašné… “  Keď dieťa urobí chybu v škole, je potrestané. Keď urobíme chybu v práci, sme takisto častokrát potrestaní a vidíme to na výške svojej výplaty. A tak namiesto pochvál sme začali trestať… a  začal v nás automaticky rásť aj strach so zlyhania.

Strach z toho, že nebudem dosť dobrý… Ale pýtam sa: dosť dobrý v porovnaní s kým?

Strach z toho, že niečo nedokážem podľa predstáv… Ale pýtam sa: podľa koho predstáv?

Strach z toho, že nebudem dosť pekný… Ale pýtam sa: kto stanovil ako má vyzerať dokonalo vyzerajúci človek?

Strach zo zlyhania nás postupne opantáva a na jeho základe si v sebe vytvárame celé rady domnienok. „Čo ak sa stane…“, „Čo ak ma nenapadnú správne myšlienky…“, „Čo ak nepríde dosť ľudí…“, „Čo ak začnem koktať…“, „Čo ak nepoviem dosť múdre veci..“. miliónpäť takýchto „čo ak a čo keby“.

Ale viete ako zistíte, či sa niektoré z tých vašich „čo ak“ naozaj stanú?

Jednoducho: iba tak, že danú vec urobíte.

strach-z-chyby

Takže ak sa bojíte napríklad strachu zo zlyhania pri rozprávaní pred veľa ľuďmi, tak sa prihláste napríklad na rečnícky kurz, kde sa v rozprávaní zdokonalíte a potom pri najbližšej možnosti si stúpnite na javisko a rečnite. Je úplne jedno, či svoju reč poviete úplne dokonale. Je jedno, či vás budú počúvať všetci v sále.  Je jedno, či poviete všetko, čo ste chceli povedať…. Lebo vždy máte ďalšiu možnosť to urobiť znovu a ešte lepšie.

Ale bez toho, aby ste aspoň začali, to nejde.

Najväčšia chyba, ktorú v živote môžete urobiť, je mať strach, že nejakú urobíte.