Recept na Kváskové rohlíky zo špaldovej múky

Kváskové cesto, kysnuté cesto… Verím, že už poznáte rozdiel medi nimi a viete, prečo ja kváskové cesto oveľa zdravšie. Ak nie, doporučujem si prečítať môj článok Prečo zaradiť kvások do jedálnička.

Z kvásku som už vyskúšala robiť rôzne druhy chlebíka, makovky, či moravské kváskové koláče. Teraz prišiel rad na vyskúšanie receptu na Kváskové rohlíky. Test dopadol vynikajúco, preto vám prinášam recept.

Tento recept mám od kamarátky Naty Štefkovej, ktorá sa pečeniu s kváskom takisto venuje. Otestovala som jej recept, pričom som robila hneď dvojitú dávku. Výsledné rožteky chutili nielen mne, ale aj môjmu manželovi a našim dvom dospievajúcim deťom, ktoré milujú rožky.  Tak tu je celý recept aj pre vás:

Recept na Kváskové rohlíky zo špaldovej múky

Z nasledujúceho množstva vyšlo stredne veľkých 18 rohlíkov.

330 g špaldovej hladkej múky

330 g vody

2 polievkové lyžice kvásku

Všetko spolu zmiešať a nechať na kuchynskej linke odpočívať  12 hodín vo fóliou prikrytej nádobe.

Potom zmiešať spolu so surovinami:

670 g špaldovej hladkej múky

200 g vody

60 g masla

3-4 čajové lyžičky himalájskej soli

Všetko spolu pekne vymiešať, kľudne aj rukou.

Nechať nakysnúť 2-3 hodiny.

pecenie kvaskovych rolikovPo nakysnutí rozdeliť na cca rovnakých 18 častí. Každý kúsok cesta vyvaľkať do tvaru trojuholníka (jedna strana cesta širšia a jedna užšia) a zmotať do tvaru rohlíka. Zmotávanie začíname z dlhšej strany a pokračujeme smerom ku špicu, pričom rohlík otočíme tak, ako koniec cesta ostal na spodu rohlíka. Cesto by sa nám pri vaľkaní nemalo lepiť, ale pokiaľ áno, môžete použiť trošičku bezlepkovej múky (ja som použila pohánkovú múku).

kvaskove-rohliky-cestoRohlíky prenesieme na plech vystlaný papierom na pečenie. Môžeme ich nechať rovné, alebo mierne ohneme do tvaru C. Plech prikryjeme fóliou, aby cesto neobschlo a necháme nakysnúť 2-3 hodinky.

Zatiaľ si rozhrejeme rúru na 250C, pričom si na spodok rúry nachystáme malý plech, do ktorého pri vkladaní plechu s rohlíkami vylejeme 3-5 dcl vody. Pečieme 10-15 minút (pri teplote 200-250 C, záleží od vašej rúry). Rohlíky môžeme mierne pokropiť vodou z rozprašovača, či už pred pečením, počas neho alebo aj na konci do dopečení.

Rožky necháme vychladnúť a servírujeme s domácou pomazánkou, či maslom a domácou marmeládou.

Prajem dobrú a zdravú chuť.

1